Top Menu
3 Amazing Sources of Omega 3

Omega-3 açısından zengin bir beslenme biçiminin faydalarının saymakla bitmeyeceğini muhtemelen siz de biliyorsunuzdur. Vücudumuzun tek başına üretemediği Omega-3’ü beslenme düzenimize yeterli miktarda dahil etmemiz çok önemli. Peki, bu muhteşem gıdayı beslenme düzeninize katmanızın en iyi yolu nedir? İşte Omega-3 yağ asitleri içeren 7 muhteşem kaynak!

Deniz Ürünleri
Tahmininizi balıktan yana kullandıysanız doğru yoldasınız! Karides, somon, alabalık veya ton balığı tariflerine hızlıca bir göz atarsanız aileniz için tam bir Omega-3 ziyafeti verebilirsiniz. Balık severler için birkaç ipucu şöyle:

  • Somon balığı ne kadar yağlıysa o kadar iyidir. Çiftlikte yetiştirilen somon balığı yerine deniz somonunu tercih etmeye çalışın. Kyani sunset veya Vital Choice gibi bazı balık yağı takviye ürünleri özel olarak deniz somonundan üretilmektedir.
  • Pisi balığı, somon balığına nazaran Omega-3 açısından hem daha zengindir hem de fiyatı daha uygundur. Yerel marketinike zde balık tedariki sınırlıysa lezzetli ve ulaşılabilir fiyata sahip çiftlik pisi balığını tercih edebilirsiniz.
  • Burnunuzu kıvırmadan önce şuna bir baksanız iyi olur: Arada bir paraya kıymayı düşünüyor ama aynı zamanda Omega-3 etkisini de istiyorsanız havyar harika bir seçim. Havyar, doğrudan tüketilebildiği gibi krem peynirli kızarmış ekmeğe yerleştirilen tütsülenmiş bir tutam somon balığı üzerinde de afiyetle yenebilir.
  • İstiridyeler zamanla edinilen bir tada sahiptir ancak Omega-3 yağ asitleri açısından ne kadar zengin oldukları inkar edilemez. Birçok kişi için istiridyeyi beslenme düzenine dahil etmenin en iyi yolu, evde pişirmenin ve yemenin yollarını aramaktansa bunu işin ustasına bırakmaktır. Çeşitli restoranların menülerinde istiridye bulmak mümkün, bazen de ufak aperitif olarak yer alabiliyor.

Deniz ürünlerinde sorun yaşayanlar için zengin Omega-3 kaynağına sahip, beslenmenize kolaylıkla ekleyebileceğiniz başka gıda çeşitleri de var neyse ki.
Sert Kabuklu Yiyecekler (Çerezler) ve Tohumlar
Bir diğer Omega-3 kaynağı ise keten tohumudur. Beslenme düzeninize keten tohumunu katmanın ve tüketimini artırmanın en bilindik yollarını, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte şöyle sıralayabiliriz:

  • Salataya eklemek
  • Smoothie’lere eklemek
  • Kurabiye, brownie ve hatta kreplerde öğütülmüş keten tohumu kullanmak
  • Kuru meyve tüketiyorsanız üzerine biraz da keten tohumu serpiştirmek
  • Öğütülmüş keten tohumunu fıstık ezmesiyle karıştırmak
  • Yulaf ezmesine keten tohumu eklemek

Ceviz de zengin bir Omega-3 kaynağıdır. Sütlü çikolataya batırılıp üzerine hafifçe deniz tuzu serpilerek hazırlandıklarında harika bir atıştırmalık olabiliyorlar. Aynı zamanda çeşitli salatalarda ve en sevdiğimiz yiyecek olan kurabiyelerde de kullanabilirsiniz. Kurabiyelere ceviz ve keten tohumunu ekleyerek dozu ikiye katlayabilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler
Karalahana bir süredir en iyi yeşil süper-yiyeceklerden biri olarak biliniyor. Bunun bir nedeni, içerdiği Omega-3 yağ asitleri. Karalahanayı beslenme düzeninize kolayca dahil edebilirsiniz. En sevilen yöntemler arasında, salataya ve çeşitli çorbalara karalahana eklemek ya da karalahanalı smoothie’ler hazırlamak bulunuyor.

Karalahanaya ek olarak Ispanak da yüksek Omega-3 içeriğine sahip harika bir yeşil sebzedir. Aynı şekilde, Ispanak da salatayla birlikte tüketilebilir.

Beslenme düzeninize eklemeye değer bir diğer sebze ise Brüksel Lahanasıdır. Zengin Omega-3 içeriğinin yanı sıra iyi bir protein, potasyum ve demir kaynağı olarak da sağlık açısından faydalıdır. Ayrıca bol miktarda C Vitamini ve antioksidanlar içerir. Sağlıklı bir ziyafet içim Brüksel Lahanasını soğan, tuz, biber ve biraz da zeytinyağı ile pişirmeyi deneyin.

Çoğu zaman en iyi beslenme amaçları bile yetersiz kalabilir ama sorun değil! Biz yetersiz kaldığımızda besin takviyeleri devreye girebilir. İhtiyacınız olan besinleri tüketmeye yardımcı olması için Omega-3 takviyesi almayı göz önünde bulundurun. Ancak kendiniz için en iyi takviyeye karar vermeden önce sağlık tedarikçiniz ile görüşün.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close