Top Menu
Omega 3 ve Astım

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre ABD’de her 12 kişiden 1’i (yaklaşık 25 milyon insan) astım hastası. Bu rakam, görünüşe bakılırsa endişe verici bir oranda artmaya devam ediyor. Astım hastası sayısı 2001-2009 yılları arasında 4,3 milyon arttı. Bu hastalık aynı zamanda yalnızca 1 yıl içinde toplam 3447 kişinin (günde yaklaşık 9 kişinin) ölümüne sebep oldu.

Astım Nedir?

Astım, genellikle ömür boyu süren ve nefes darlığına hırıltı, öksürük ve sıkışmış bir göğsün eşlik ettiği bir hastalıktır. Akciğerlerimize hava taşımaktan ve havayı dışarı vermekten sorumlu hava yollarında iltihaplanma oluşur. Bu iltihaplanmalar sebebiyle hava yollarımız kabardığından küçülen akciğerlerimize girecek ve oradan çıkacak oksijen miktarı sınırlanmış olur. Hava yolları iltihaplanarak hassaslaşınca nefes almak gittikçe daha da zorlaşır ve rahatsızlık verici hale gelir.

Astım Krizi Nedir?

Astım hastalarının çoğu bir kere astım krizi yaşamıştır. 2008 yılında astım hastalarının yaklaşık %50’si bir tür astım krizi geçirmiştir. Astım krizi, astım belirtilerinin çok kısa bir süre içinde çok daha kötü hale gelerek hayati tehlikeye yol açabildiği ciddi bir durumdur. Hava yolu gittikçe sıkışır ve kalın bir mukoza meydana gelir. Bu durum genellikle paniği, durdurulamayan şiddetli öksürüğü, hırıltıyı ve muhtemel bilinç kaybını tetikler. Krizlerin çoğu önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Omega 3 Astımı Tedavi Ediyor

Sağlığa çok fazla faydası olan Omega 3’ün ana faydalarından biri de iltihaplarla savaşma becerisi. Astımın esasen hava yollarının iltihaplanmasından kaynaklandığı durumlarda Omega 3, bu iltihaplanmayla doğal olarak savaşıp hava yollarından daha fazla havanın geçmesini sağladığından astımla ve belirtileriyle mücadele konusunda mükemmel bir tedavi yöntemidir.

Omega 3 iki farklı yolla tüketilebilir; besin takviyesi şeklinde veya Omega 3 içeriği zengin besinlerden oluşan bir beslenme programı vasıtasıyla. Omega 3 takviyesini marketinizde veya eczanenizde kolayca bulabilirsiniz. Takviyelerin günlük kalori tüketiminize bağlı olarak günlük önerilen Omega 3 miktarını yeterli oranda içerdiğinden emin olun. Örneğin, Kyäni Omega-3 takviyesinden günde 3 kapsül veya NatureMade’in balık yağı haplarından günde 2 tane almanız gerekiyor. Doğal Omega 3 içeriğine sahip yiyecekleri tüketmek istiyorsanız somon gibi balıkları veya öteki deniz ürünlerini deneyin. Brüksel lahanası ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de iyi bir Omega 3 kaynağıdır.
Bu ürünleri beslenme programınıza haftada 2-3 kez eklemek, Omega 3 tüketiminizi büyük oranda artırarak sizin ve ailenizin sağlığına sayısız fayda sağlayacaktır.

Omega 3’ün Önemi

2007 yılında yalnızca astım hastalığı, ABD’de çeşitli tıbbi masraflara, erken ölümlere ve hem iş yerinde hem de okulda hastalık izinleri alınmasına sebep olarak yaklaşık 56 milyar dolara mal oldu. Astım, küçük çocuklar arasındaki en yaygın ölüm nedeni. Bereket versin ki astım, sprey kullanımı ve Omega 3 yağ asitlerinden zengin bir beslenme programıyla tedavi edilebilen bir hastalık. Yalnızca daha fazla Omega 3 tüketerek astım bağlantılı tıbbi masrafları azaltabilir, hayat kurtarabilir ve daha sağlıklı bir ömür sürebiliriz.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close